Ми беремо участь

Пошукова форма

Металурги звернулися в АМКУ з проханням призупинити введення нового договору УЗ на організацію ж / д перевезень

20 Березень
2020

Об'єднання підприємств "Укрметалургпром" звернулося до Антимонопольного комітету України зі скаргою на зловживання АТ "Укрзалізниця" своїм монопольним становищем, зокрема, шляхом реалізації "Договору про надання послуг з організації перевезень вантажів залізничним транспортом".

Як пише ЦТС, в листі, адресованому главі АМКУ Юрію Терентьєву, металурги звертають увагу на те, що УЗ, будучи природною монополією, може визначати умови обороту товарів на ринку надання в користування вагонів і безпосередньо визначає можливість допуску вагонів інших учасників ринку до своєї інфраструктури, а значить - має істотну ринкову владу і можливість впливати на вагонний ринок на етапі укладення договору між оператором ж / д складу та залізницею.

На думку представників металургійної промисловості, "Договором про надання послуг з організації перевезень вантажів залізничним транспортом" УЗ встановила такі умови надання послуг, які було б неможливо встановити, якби на ринку існувала конкуренція.

Як відомо, "Укрзалізниця" вже запустила відповідну договірну кампанію і почне здійснювати перевезення вагонами за новими правилами з 1 квітня, проте в "Укрметаллургпроме" бачать в документі серйозну загрозу правам користувачів послуг УЗ.

Наприклад, форма договору про організацію перевезень, пропонована залізничниками, не відповідає формі договору, передбаченої МІУ. Пропонована форма договору не передбачає процедуру узгодження і внесення іншою стороною заперечень або пропозицій. У той же час, за "Укрзалізницею" залишається право внесення змін в односторонньому порядку за власною ініціативою.

"Таким чином буде юридично закріплена практика, при якій УЗ без потреби узгодження і обговорення, зловживаючи своїм монопольним становищем на ринку ж / д перевезень, зможе нав'язувати укладання договорів на будь-яких вигідних для неї умовах, а можливість узгодження положень договору і внесення пропозицій іншими сторонами буде усунена ", - йдеться у зверненні" Укрметаллургпрома ".

Наступним спірним моментом є зобов'язання замовника послуг нести відповідальність за затримку вагонів, тоді як він не має можливості на неї впливати, в тому числі на підході до станції призначення.

Також вантажовідправники критикують прописані в договорі розмиті зобов'язання і відповідальність УЗ узгоджувати заявки на перевезення, що може мати ознаки зловживання монопольним становищем під час розгляду замовлень на перевезення. На тлі зобов'язання замовника надавати технічно справні вагони повністю відсутня відповідальність перевізника за надання несправних вагонів.

Наступна претензія до УЗ - в "Договорі про надання послуг з організації перевезень вантажів залізничним транспортом" немає чіткого визначення умов, при яких "Укрзалізниця" має право відмовити замовнику в перевезенні вантажів. У той же час, зазначено, що вона має право "відмовити в наданні та / або призупинити надання послуг згідно з узгодженим планом перевезень в разі оголошення заборон або обмежень на перевезення вантажу на / з станцію, позначених в планах. При цьому перевізник не несе відповідальність за ненадання послуг ".

Звертають в об'єднанні "Укрметалургпром" увагу і на економічні аспекти порушення конкуренції.

Так, називається необґрунтованим стягування УЗ плати за перевезення порожніх вагонів, незважаючи на те, що фактично при здвоєною вантажний операції УЗ порожні вагони на навантаження не подаються, але при цьому компанія отримує плату за послуги, які не надає.

Крім того, використання коефіцієнта Тдод на при розрахунку вартості використання власного вагона УЗ для замовника фактично означає необхідність оплачувати додаткові 2 діб використання вагона. Додатково вдарить по кишенях замовників формула, при якій не надається знижка на 1 добу користування вагоном, яка може знадобитися замовнику для зачистки, доведення вагона до робочого стану (враховуючи, що вагони УЗ нерідко подаються в розукомплектованому, непридатному стані) і т. Д.